Nowoczesne aranżacje pokoju dziennego

Pokój dzienny to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym domu, ponieważ to tu przyjmujemy gości. Dlatego staramy się, aby był naprawdę gustownie urządzony, ale przy tym także nieco przytulny. Przebywające w nim osoby powinny się tu czuć dobrze, komfortowo, aby później z chęcią do nas wracały.

Tego typu pomieszczenie powinno być także funkcjonalne, położone nie za daleko od kuchni, ponieważ zazwyczaj, gdy kogoś przyjmujemy, to przygotowujemy i podajemy jakieś dania, przekąski, czy chociażby herbatę. Kuchnia w pobliżu jest bardzo przydatna, nie zostawiamy gości samych na długo. Bardzo modnym i praktycznym rozwiązaniem jest łączenie salonu z jadalnią, często także częściowo z kuchnią. Dzięki temu przez cały czas mamy kontakt z gośćmi, którzy widzą gdzie jesteśmy i co robimy, więc czują się, jakby nie byli opuszczani nawet na chwilę. Dodatkowo dzięki takiemu rozwiązaniu czujemy znacznie większą przestrzeń, luz, a więc także komfort.

Jeśli chodzi o aranżacje – możliwości jest całe mnóstwo. Wszystko zależy przede wszystkim od wyobraźni i upodobań domowników, bo przecież to oni będą spędzać najwięcej czasu w danym pomieszczeniu. Niektórzy wolą klasyczne drewno i piękne antyki, czasami nieco toporne, bogato rzeźbione, obite świetnej jakości skórą. Inni (zwłaszcza kochający egzotyczną kulturę wschodu i podróże) preferują styl orientalny z ogromem wszelkiego rodzaju zdobień, dodatków, fantazyjnymi obiciami, poduszkami. Są także miłośnicy minimalizmu, najmodniejszej ostatnimi laty prostoty, którzy na pierwszym miejscu stawiają wygodę, pomysłowość i funkcjonalność mebli. Wszyscy lubimy „gadżety”, rzeczy niepowtarzalne, wielofunkcyjne dające wiele możliwości. Tego typu meble cenią zwłaszcza właściciele małych mieszkań, w których trzeba oszczędzać przestrzeń. Specjalnie dla tych klientów wielu projektantów tworzy całe linie mebli, które mają jednocześnie świetnie wyglądać i mieścić w sobie jak najwięcej przedmiotów, zajmując przy tym mało przestrzeni.

Tym, co najbardziej charakterystyczne dla nowoczesnych aranżacji, jest zabawa kolorem. Jeszcze do niedawna jedynym słusznym kolorem ścian w niemal każdym pokoju była biel. W tej chwili producenci farb przebijają się w ofertach, pokazują nowe palety barw, co daje ogromne możliwości kompozycyjne. Królują odważne, intensywne kolory, które mogą dominować lub stanowić tylko akcenty przykuwające uwagę. Także meble pojawiają się we wszystkich kolorach tęczy, nawet te skórzane. Szczególnie modne są wszelkiego rodzaju narożniki, które świetnie komponują się w salonie, a przy tym wiele z nich jest rozkładana i można się na nich wygodnie przespać.